Op 25 juni zijn drie gevaarlijke stoffen toegevoegd aan de kandidatenlijst van stoffen die zeer zorgwekkend zijn, de SVHC-lijst. De lijst bevat nu 250 vermeldingen van chemicaliën die schadelijk kunnen zijn voor mens of milieu. Bedrijven zijn verantwoordelijk voor het beheersen van de risico’s van deze stoffen en voor het verstrekken van informatie aan klanten en consumenten over het veilige gebruik ervan.
Twee nieuw toegevoegde stoffen zijn zeer persistent en zeer bioaccumulerend. Ze worden bijvoorbeeld gebruikt in cosmetica, persoonlijke verzorgingsproducten en onderhoudsproducten voor auto’s. Eén stof is reprotoxisch en wordt gebruikt in textielbehandelingsproducten en kleurstoffen.
Het betreft de volgende stoffen:
| Naam van de stof | EG-nr. | CAS-nr. | Reden voor opname |
| tetra(sodium/potassium) 7-[(E)-{2-acetamido-4-[(E)-(4-{[4-chloro-6-({2-[(4-fluoro-6-{[4-(vinylsulfonyl)phenyl]amino}-1,3,5-triazine-2-yl)amino]propyl}amino)-1,3,5-triazine-2-yl]amino}-5-sulfonato-1-naphthyl)diazenyl]-5-methoxyphenyl}diazenyl]-1,3,6-naphthalenetrisulfonate (Reactive Brown 51) | 466-490-7 | – | Toxic for reproduction (Article 57c) |
| decamethyltetrasiloxane | 205-491-7 | 141-62-8 | vPvB (Article 57e) |
| 1,1,1,3,5,5,5-heptamethyl-3-[(trimethylsilyl)oxy]trisiloxane | 241-867-7 | 17928-28-8 | vPvB (Article 57e) |
Achtergrond SVHC-lijst
Het aanmerken van een stof als SVHC (substance of very high concern – zeer zorgwekkende stof) is de eerste stap in de procedure voor de zogenoemde autorisatie van een chemische stof. De lijst van SVHC-stoffen wordt aangeduid als de kandidatenlijst omdat alle daarin opgenomen stoffen en stofgroepen op de nominatie staan om te worden opgenomen in bijlage XIV van REACH, de lijst van autorisatieplichtige stoffen.
Bedrijven hebben mogelijk wettelijke verplichtingen die voortvloeien uit de opname van stoffen in de kandidatenlijst. Deze verplichtingen, die gelden vanaf de datum van opname, hebben niet alleen betrekking op de opgenomen stoffen als zodanig of in mengsels, maar ook op de aanwezigheid ervan in voorwerpen. Leveranciers hebben in ieder geval de verplichting om afnemers te informeren. Overheidsinstanties vragen gebruikers nu soms al om een lijst te overhandigen met de SVHC-stoffen die in het bedrijf worden gebruikt. Aanbeveling voor leveranciers en gebruikers is om voor een SVHC-stof – voordat ze op de Autorisatielijst komen – op zoek te gaan naar een vervangende stof.
Als een SVHC-stof wordt opgenomen in bijlage XIV van REACH, de autorisatielijst, dan is die stof verboden tenzij voor een bepaald gebruik autorisatie is verleend. De gebruiker, fabrikant of importeur van de stof mag een stof niet voor een specifieke toepassing in de handel brengen of zelf gebruiken tenzij daarvoor toestemming (autorisatie) is gegeven.