De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) maakt in 2027 duidelijke keuzes in het toezicht. Voor bedrijven die met chemische en gevaarlijke stoffen werken, betekent dit vooral scherpere aandacht voor PFAS en verantwoord gebruik van chemicaliën.
De ILT presenteerde met Prinsjesdag haar Jaarplan 2027 aan de Eerste en Tweede Kamer. De inspectie kampt al jaren met stijgende kosten, uitbreidende taken en noodzakelijke ICT-investeringen, terwijl de financiering daar niet altijd op aansluit. Voor 2027 bedraagt de totale begroting 251,6 miljoen euro. Om te bepalen of dat voldoende is, onderzoekt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat samen met de ILT het volledige takenpakket. De resultaten volgen in 2027.
De gevolgen zijn al merkbaar. Sinds dit jaar voert de ILT minder intensief toezicht op onder meer transport van gevaarlijke stoffen, taxi’s en geluid bij rail en luchtvaart. Ook op drinkwater, hoogwaterveiligheid en legionella maakt de inspectie keuzes.
PFAS en chemische stoffen blijven prioriteit
Ondanks de bezuinigingen kiest de ILT bewust voor voortzetting van het toezicht op onderwerpen met de grootste maatschappelijke schade. De bodemkwaliteit blijft daarbij onverminderd prioriteit houden, met staalslakken als concreet voorbeeld.
Daarnaast zet de ILT in 2027 nadrukkelijk in op het tegengaan van de schadelijke gevolgen van PFAS, met als doel een betere waterkwaliteit. In Europees verband wordt gewerkt aan een verbod op PFAS. Als dit voorstel is bekrachtigd, zal de ILT hierop gaan controleren.
ZZS-stoffen
Ook andere ZZS-stoffen hebben de aandacht. Bijvoorbeeld chroom-6. De ILT heeft geconstateerd dat dit nog veel wordt toegepast in producten, en zal hier in 2027 extra toezicht op houden. Maar het gaat niet alleen om specifieke stoffen; ook het effect van verschillende stoffen bij elkaar wordt meegenomen.
De boodschap aan het bedrijfsleven is helder: bedrijven moeten chemische stoffen verantwoord gebruiken om schade tijdens productie of gebruik te voorkomen. Voor organisaties die met gevaarlijke stoffen werken, is dit een duidelijk signaal om de eigen risico-inventarisatie en beheersmaatregelen tegen het licht te houden.
Met het toezicht wil de ILT ook een sterke afname bereiken van de handel in OAS en F-gassen. Een ander doel is het beperken van lekverliezen van F-gassen bij stationaire koelinstallaties en het bevorderen van hergebruik van OAS en F-gassen.